Početna strana > Hronika > Politika: Na kosovskim izborima 21 srpska lista
Hronika

Politika: Na kosovskim izborima 21 srpska lista

PDF Štampa El. pošta
subota, 14. novembar 2009.

Na prvim izborima posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije koji se održavaju u nedelju 14. novembra među 74 prijavljene liste biće i 21 srpska. Od ovih srpskih partija četiri već imaju predstavnike u privremenim institucijama Kosova, odnosno u kosovskom parlamentu, dok su ostale novoformirane.

Biračka mesta biće otvorena u 36 od 38 opština, a glasanje neće biti organizovano jedino u severnom delu Kosovske Mitrovice i Partešu. U ove dve opštine, kako za „Politiku” kaže Bogoljub Staletović, zamenik glavnog izvršnog službenika Sekretarijata CIK-a u Prištini, lokalni izbori će biti održani naknadno, „u dogledno vreme”. Ni Staletović ni Fehmi Ajvazi, portparol Centralne izborne komisije, nisu mogli da preciziraju koliko će biračkih mesta biti otvoreno u opštinama Zvečan, Zubin Potok i Leposavić na severu Kosova. Oni su rekli da će to biti alternativna biračka mesta koja će odrediti članovi komisije pošto direktori škola koji rade po planu i programu Ministarstva prosvete Republike Srbije neće dozvoliti glasanje u ovim objektima, pa će ono biti organizovano u privatnim kućama. Biračka mesta će biti otvorena i u tri novoformirane opštine – Gračanici, Klokotu i Ranilugu.

Najviše interesovanja među kosmetskim Srbima izaziva učešće lidera SPOT-a Momčila Trajkovića koji je i na čelu Zemljoradničke zadruge „Ratar” koju finansira Republika Srbija, koji je jedan od sedam kandidata za gradonačelnika Gračanice. On tvrdi da se učešćem na izborima ne ugrožava Ustav Srbije i ruši teritorijalni integritet i suverenitet države.

I Rada Trajković, direktor Doma zdravlja u Gračanici, nekada učesnik u privremenim kosovskim institucijama, za „Politiku” kaže da ima svog favorita i da će u nedelju biti na biralištu. Ona naglašava da će se izlaskom mnogo dobiti, a najveći potencijal je upravo u Gračanici. Na pitanje da li formiranjem nove opštine pod okriljem privremenih kosovskih institucija znači i prekid svake veze sa Beogradom, ona odrično odgovara naglašavajući da će se od Beograda tražiti da zajedno rade na dobrobiti Srba.

Isto misli i Ranđel Nojkić, predsednik Pokrajinskog odbora SPO-a, čiji članovi u Ranilugu izlaze u okviru partije Građanska inicijativa za Ranilug, a u Štrpcu su u okviru Koalicije za Sirinćku župu.

„Ukoliko Beograd bude pametan i mudar, samo će učvrstiti veze sa novoformiranim srpskim zajednicama, od kojih će Srbi imati koristi”, kaže Nojkić.

Prema podacima Centralne izborne komisije Kosova, pravo glasa ima oko 1,5 miliona birača. Za ove izbore, inače, akreditovano je više od 21.000 posmatrača, a, kako za „Politiku” tvrdi Ajvazi, među njima će biti predstavnici Evropske komisije, nevladinih organizacija, više od 15 ambasada stacioniranih u Prištini (samo iz SAD 74). Ove godine na biralištima neće biti predstavnika OEBS-a.

Na dan izbora biće pojačano i prisustvo Kosovske policijske službe u svim sredinama, a na terenu će, kako za „Politiku” kaže Baki Keljani, portparol štaba KPS-a u Prištini, biti angažovano 5.000 policajaca, što je 70 odsto od njihovog ukupnog broja. Na naše pitanje da li će biti više policije u srpskim sredinama, Keljani je negativno odgovorio, ali je kazao da je na osnovu posebnog operativnog plana predviđeno da u slučaju potrebe policiji asistiraju i pripadnici Euleksa, kao i Kfora, mada ne očekuju da će doći do bilo kakvih nepredvidivih situacija.

Srbi koji od albanskih vlasti na ovaj način dobiju legitimitet biće u prilici da trpe pritiske od nedobronamernih predstavnika međunarodne zajednice i kosovskih Albanca da na sebe preuzmu više odgovornosti i za značajnije odluke nego što je izlazak na izbore. Oni tome ne mogu da se odupru, a neće imati komunikaciju sa stanovništvom jer ogromna većina Srba neće da ih podrži. Neće imati komunikaciju ni sa Republikom Srbijom. Znači imamo marionete koji će izvršavati nečije tuđe naloge. To cepa Srbe na sever i jug i stvara jaz između Srba na Kosovu i zvaničnog Beograda što će biti katastrofalno po opstanak Srba”, upozorava državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović.

Procene o tome koliko će Srba izaći na birališta su različite. Prema istraživanju prištinske nevladine organizacije „Kontakt” sutra će na izborima glasati 28 odsto Srba. U Ministarstvu za Kosovo i Metohiju, međutim, ubeđeni su da će taj broj biti znatno manji i da će se kretati od pet do šest odsto.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner